Testovali jsme pokosovou pilu Metabo KGS 254 M (recenze)

Vydáno: 29.02.2016 16:57
Testovali jsme pokosovou pilu Metabo KGS 254 M (recenze)
Je štíhlá, působí jemně, ale výkon jí rozhodně nechybí. Tři měsíce pracovala tato pila v naší dílně, abychom odhalili její přednosti a omezení. Nyní přinášíme naše poznatky.

Vysoký výkon v dílně i terénu METABO KGS 254 M s pojezdemZajistit, chytit za rukojeť a přenést k hromadě řeziva uprostřed dvora. Přestože jsou v našich končinách pokosové pily považovány více za stacionární než mobilní nářadí, METABO KGS 254 M s pojezdem přece jen nepatří mezi těžké pracanty. Pokud jde o přesné tesařské práce a montáže, tato pila jakoby s nimi počítala od úplného začátku. Možná i proto jsou některé z jejích dílců útlejší, jak byste očekávali. Stačí jediný pohled na její stolek a vše začíná být jasné. Počítá s terénem, ​​kvalitní pracoviště chce zajistit i mimo dílnu.

Jemný vzhled by však neměl navodit dojem, že jde o pilu, která nedokáže využít svou plnou řeznou kapacitu. Právě naopak. Při smrkovém masivu si můžete být jisti, že pila se v žádné situaci nebude stěžovat na to, že máte těžkou ruku. Standardní, 48-zubový kotouč přibalen výrobcem jakoby byl sladěn s možnostmi jejího motoru. Pila řeže naplno a pokud je kotouč ostrý, není cítit v řezu žádný odpor. Hladce proklouzne hranolem a už čeká na další sousto. Zda je třeba postavit altán, vybít plochu terasy, nakrátit obklady nebo podkladové latě, není při práci žádné zklamání.

Každá chvíle investovaná do jejího počátečního nastavení ušetří čas při přesném řezání. Ale je zřejmé, že ji výrobce před balením do krabice nastavil ve fabrice, pro přesné truhlářské práce přece jen vyžaduje drobné doladění.

Znáte to. Nastavíte na pile 45 stupňů a při pokusném řezu zjistíte, že je třeba ještě o chlup přidat, aby na spoji nebyla vlasová spára. Uvolníte zámek, klepnete dlaní a opět zamknete. S vědomím, že jste udělali drobný odklon od úhlu. U této pily to nefunguje. Všude tam, kde jsou zářezem výchozí nejpoužívanější úhly se pila snaží vrátit do přednastavené pozice. Proto je třeba jednou provždy nastavit její doraz k dokonalé přesnosti, aby vždy zaskočila na správné místo. Od této chvíle si můžete užívat její přesnosti. Jakoby výrobce za každou cenu chtěl, aby úhly seděli. A to je příjemná pomoc.

Pokud potřebujete jemnější práce, jakými je krácení reliéfních lišt, není na škodu vyrobit si jednoduchou výbavu pro její zpřesnění. Tentokrát však nejde o přesnost úhlů, ale o jakousi jemnost navíc. Pomocný doraz dělá oporu pro materiál a ubírá z pracovních vibrací. Řezy jsou čistší a také bez jemného kotouče může být řez bez nejmenších nedostatků. Na její ráznost si lehce přivyknete

Jemnějším povahám může při prvním kontaktu připadat jako nespoutaný mustang. Motor s příkonem 1800 wattů a otáčky, které při volnoběhu otočí kotoučem 4500-krát za minutu jsou jako malá exploze. Pokud nečekáte, že motor naběhne bez rozběhové elektroniky, může vás to trochu zaskočit. Hmota pily, jako by se chtěla dát do pohybu a vyskočit nahoru. Je záhadou, proč výrobci u pil této kategorie rozjezdovou elektroniku nepoužívají. Po několika dnech používání se s tím člověk zcela vypořádá. Už ví přesně co ho čeká.

Trochu svébytný je i její pojezd po dvojici vodících tyčí. Není dokonale plynulý, jaký byste čekali při pojíždění kuliček po hladké trubce. I když mechanismus chodí hladce a neklade odpor je to jakoby kuličky byly trochu vejčité. Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, proč by to tak mělo být. Odpovědí je práce v terénu. Zde není čas dávat vše do roviny podle vodováhy a pila musí být spolehlivá a bezpečná i na křivém dočasném stole. A právě tam by nebylo milé, aby si pojezd jezdil sám od sebe.

Správně umístěna rukojeť a přesný mechanismus pojezdu jsou však pro přesnost řezu klíčová. Tato pila se jí drží i v nestandardních situacích. Pokud je třeba na pilu zatlačit levou rukou, protože pravá přidržuje materiál v nepřirozené poloze, kolmice zůstává kolmicí. Nic se pod tlakem neuhýbá, nenaklání, všude je cítit potřebná tuhost. A právě to je velké plus, které bychom při pil pro řemeslníky měli očekávat. Komfort je návykový

Jsou to drobnosti, které se vkradou do každodenní rutiny. Skutečný vytahovací stolek je mnohem pevnější, než jen ohnuté tyče ve tvaru písmene U, které se používají pro jeho rozšíření nejčastěji. Začnete se na něj spoléhat a už se to veze. Výklopný doraz pro opakované řezy, dobře zpracovaná stupnice pro odhadnutí délky řezu bez měření a sáček na sběr prachu, které skutečně zachytí o něco více než polovinu pilin, které tryskají ven z kotouče. Žene je tam gumový "blatník", který lze tak snadno odmontovat, jak ho i vrátit zpět.

Všechny ovládací prvky kontrastně svítí červení, někdy se však může objevit i záhada. Otáčíte úhlovým stolkem do stran a on ne a ne dohnat až na konec stupnice. Marně hledáte zaseknutý odřezek nebo posouváte pilou, oku unikne to nejdůležitější. Jedna nastavitelná nožička je i na konci ramene a právě ta může zavadit o čelní hranu desky pracovního stolu. Je to na pobavení, pokud si uvědomíte že přemýšlíte složitěji než je nutné :-)

Pila má velmi dobře zvládnutou ergonomii a věru těžko se hledají detaily, které by se daly zvládnout lépe. Laser spolehlivě kopíruje pilový kotouč, LED nasvícení plochy zviditeľné rysy a defekty dřeva, je to model vyladěný časem a praxí. Kapacita stačí na většinu prací

Zda má materiál tloušťku 9 centimetrů, nebo je široký 30 centimetrů, stále je to v normě a pila to v pohodě zvládá. S masivem i plošným kompozitním materiálem. Přestože je na takových pilách zvykem řezat i plastové či hliníkové profily, my jsme se po celou dobu zabývali pouze dřevem a příbuznými materiály. Někdy se však najdou momenty, kdy si řeknete že přece jen by si pila mohla poradit i s hrubším materiálem, ačkoli by to nebylo po celé její dráze.

Jde o reliéfní lišty pro korunky a rohy, které je pohodlnější řezat v jejich přirozeném postavení, než si lámat hlavu s nastavováním kompozitních úhlů. Taková výbava pily je zatím sice teprve novinkou u některých značek, lze však očekávat, že se v budoucnu objeví i u METABO. Ano, vždy si lze vybrat model s větší kapacitou, to však znamená i kila navíc. O ceně se snad ani netřeba zmínit.


Nejen o řezech, ale i o drážkách je svět pokosových pil a my jsme měli několik příležitostí vyzkoušet si je i u tohoto modelu. Hloubkový doraz je pohodlně nastavitelný, snadno přepínatelný na plný řez. Je to výbava, která je na skutečné použití a ne pouze pro řádek v tabulce parametrů. Stačí jen přiložit jednu laťku k dorazu a drážky se sypou jedna za druhou. Zde pomáhá statečně nejen laser, ale i světlo. Kdo si osvojí tuto techniku, rychle dokáže vyrábět nejen čepy, ale i plátované spoje.

Tato technika se dá vyladit k mistrovství, pokud uvážíte že v takovém spoji není 90-stupňový úhel povinností. Je však zbyteční se rozepisovat, stačí se rozhlídnout po starých ručních pracích a vidět je to všude - na zárubních, i na skříňkách.

        Metabo KGS 254M je pokosová pila střední třídy s výborným výkonem a řeznou kapacitou. Je vyhotovena tak, aby byla snadná pro mobilní použití, avšak dostatečně přesná pro stacionární použití. Zaujme na ní nejen precizní zpracování a návyková ergonomie, ale i zachytávání prachu a třísek, které funguje lépe než na modelech v této kategorii. Sluší jí tesařské a Montážní práce v terénu i dílně. Přílišný pedantn by jí však při precizní truhlařině vyčítal, že má o trošku méně jemnosti, jako by se patřilo.

Tento model zakoupíte zde METABO KGS 254 M s pojezdem